Postup a recept na přípravu domácího uzeného bůčku
Výběr masa:
Vyberte si kvalitní vepřový bůček na kosti, ideální z domácího chovu. Když domácí, tak se vším všudy :-). Můžete se rozhodnout mezi vykoštěným a nevykoštěným masem, ale v obou případech necháme maso s kůží. My děláme obě varianty.
Příprava na naložení masa:
Na každý kilogram masa budete potřebovat 3,5 dkg soli a 0,5 dkg rozmačkaného česneku. Česnek oloupejte a rozmačkejte. Smíchejte sůl a česnek dohromady.
Naložení masa:
Nejdříve potřete maso směsí soli a česneku a nechte ho 24 hodin odpočívat v chladu pod krytem. Následující den maso zalejte připravenou a vychlazenou vodou a nechte ho odpočívat. Vody jen tolik, aby bylo maso ponořené a nechte proležet po dobu 5 dní.
Příprava k uzení:
Před uzením maso opláchněte vodou a odstraňte česnek, aby se zabránilo spálení a hořkým tónům v mase. Maso napíchněte na nerezové háky nebo provlékněte potravinářským provázkem. Někdo je zvyklý maso před uzením vařit. To my neděláme. Pracujeme se syrovým bůčkem tak, jak to vidíte na fotkách.
Uzení bůčku:
Jak udit bůček? My to děláme už po generace tak, že udírnu předem vyčistíme a před vložením masa ji vytopíme na přibližně 30 °C. Mějte na paměti, že kusy masa by se neměly vzájemně dotýkat. V topeništi nejdříve použijte třísky, poté kvalitní bukové dřevo a během uzení přidávejte pelety s příchutí dle vašeho výběru. Doba uzení závisí na velikosti masa, ale obvykle volíme kousky o hmotnosti kolem jednoho kilogramu, které se snadno prohřejí. My jsme maso udili přibližně 12 hodin, ale nezapomeňte průběžně ochutnávat z různých míst udírny, abyste zjistili, kdy je maso perfektně vyuzené.
Dokončení a servírování:
Po uzení nechte maso vychladnout přímo v udírně. Poté ho můžete naložit dle svého uvážení. Uzené maso je také skvělým dárkem, což mohu osobně potvrdit.